Rolety zewnętrzne – jakie są dostępne rodzaje rolet okiennych?

2022-05-26

Rolety zewnętrzne – jakie są dostępne rodzaje rolet okiennych?

Montaż stolarki okiennej w nowym budownictwie lub wymiana starych okien mobilizują do założenia rolet zewnętrznych. To komfortowy, niezawodny i intuicyjny system odizolowania przestrzeni wewnętrznej. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych i które z nich warto wybrać? Przekonaj się!










Rolety zewnętrzne – rodzaje dostępne na rynku

Aktualnie na rynku dominują rolety zewnętrzne w 3 rodzajach:

  • natynkowe (elewacyjne);
  • podtynkowe;
  • nadstawne.

Przeanalizowanie ich cech pomoże podjąć decyzję o montażu konkretnego wariantu w swoim domu lub mieszkaniu.


Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/rolety-2/

Rolety natynkowe do już zamontowanych okien

Pierwszym typem kurtyny jest roleta zewnętrzna natynkowa. Składa się ze skrzynki i pokrywy rewizyjnej, które umieszczona są na froncie elewacji budynku. Takie rozwiązanie jest idealne dla tych Inwestorów, którzy nie chcą wydawać większej sumy pieniędzy na przeróbki nadproża czy wymianę już zamontowanych okien. Rolety zewnętrzne natynkowe wykonywane są w estetycznych kształtach i kolorach, dzięki czemu nie szpecą fasady budynku. Są jednak zawsze widoczne i nie ma możliwości ich zabudowania.

Jedną z najważniejszych cech rolet natynkowych jest brak ingerencji w termoizolację budynku a tym samym brak mostków termicznych. Poza tym są one najszybsze w montażu w już istniejących budynkach.

Rolety podtynkowe zewnętrzne

Dla osób chcących uniknąć widoku skrzynki na elewacji stworzono rolety zewnętrzne podtynkowe. Ich znaczącą różnicą w zestawieniu z opcją natynkową jest schowana skrzynka wraz z pokrywą rewizyjną. Umieszczona jest przed osią szkła okiennego, ale za powierzchnią elewacji. Front skrzynki stanowi element wykończeniowy, ponieważ nakłada się na niego dowolny produkt przeznaczony na fasady budynków. Roleta podtynkowa stosowana jest w budynkach dopiero powstających. Ponieważ wymaga odpowiedniego przystosowania konstrukcji ściany wraz z nadprożem, jej obecność uwzględniana jest już na etapie projektowym. W przeciwnym przypadku, gdyby chcieć zamontować rolety podtynkowe w budynkach już istniejących, wymagałoby to sporych zmian konstrukcyjnych.

Jeśli decydujesz się na rolety podtynkowe zewnętrzne, wybierz do ich montażu sprawdzonych fachowców.

Rolety nadstawne w systemie zewnętrznym

Kolejnym typem osłony są rolety nadstawne. Ich wygląd jest bardzo podobny do produktów podtynkowych, jednak różni się konstrukcją i sposobem montażu. W takim systemie osłaniania stolarki rolety okienne zewnętrzne posiadają skrzynkę umieszczoną na oknie. Oba elementy umieszcza się w otworze okiennym. Pokrywa rewizyjna znajduje się wewnątrz pomieszczenia, co jest komfortowe pod względem konserwacyjnym. Taka budowa powoduje, że rolety zewnętrzne naokienne muszą być zaplanowane na etapie wymiany stolarki okiennej. Nie zakłada się ich na istniejące okna. Poza tym wymagają skrupulatnego montażu celem wyeliminowania mostków termicznych.

Rolety antywłamaniowe – kluczowa cecha rolet zewnętrznych

Szczególną cechą produktów osłaniających montowanych na zewnątrz stolarki okiennej są rolety antywłamaniowe. W zasadzie wszystkie rolety okienne montowane na zewnątrz mają właściwości antywłamaniowe. Jest to spowodowane obecnością kilku kluczowych elementów wyposażenia. Produkty tego typu posiadają zamki na klucz, systemy wzmacniające prowadnice i kurtynę, oraz zapobiegające zniszczeniu elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu złodziej nie podejmie się walki z roletą antywłamaniową, jeśli nie jest wyposażony w wymagający sprzęt.

Co uwzględnić przy wyborze rolet zewnętrznych?

Dla wielu Inwestorów kluczowe znaczenie ma estetyka elewacji. Nie powinien to być jedyny parametr wyboru rolet zewnętrznych. Przede wszystkim warto uwzględnić:

  • poziom izolacyjności termicznej i akustycznej;
  • stopień zaawansowania prac monterskich;
  • rodzaj sterowania – manualny, radiowy lub przewodowy;
  • możliwość połączenia z systemem inteligentnego zarządzania domem;
  • cenę produktu.

Spore znaczenie dla komfortu użytkowania ma sposób sterowania roletami. Tryb manualny uwzględnia obecność sznurka, taśmy lub zwijarki. Przy ich użyciu domownik samodzielnie zwija i rozwija rolety. System radiowy pozwala na automatyczne sterowanie roletami przy pomocy pilota.

Rolety zewnętrzne – czy warto je wybrać?

Zdecydowanie tak! Dlaczego? Ponieważ świetnie sprawdzają się do osłonięcia wewnętrznych pomieszczeń. Można je wykorzystać do całkowitego zaciemnienia, co daje pełny komfort odpoczynku. Poza tym poprawiają właściwości akustyczne okien i zmniejszają poziom nagrzewania się wnętrza. W końcu również chronią dom przed nieproszonymi gośćmi. Dlatego montaż takich rolet zewnętrznych warto uwzględnić już na etapie projektowania lub remontu budynku — nigdy jednak nie jest za późno.