W jakiej dzielnicy Warszawy najlepiej kupić mieszkanie?

2022-07-27

W jakiej dzielnicy Warszawy najlepiej kupić mieszkanie?


Za każdym razem, gdy decydujemy się na jakąś ważną inwestycję, cały proces decyzyjny powinien być poprzedzony rozważeniem wszystkich czynników, jakie mogą spowodować jej ewentualne niepowodzenie. W przypadku kupna mieszkania wiele osób zachwyconych pokazanym im przez architekta projektem zapomina o zaczerpnięciu opinii na temat okolicy, w której dana nieruchomość się znajduje lub ma dopiero powstać. Jednak prawda jest taka, że odpowiednia lokalizacja ma często większe znaczenie niż wystrój i wielkość pomieszczeń. Dlaczego? Faktem jest, że to w jakim miejscu znajduje się nasz własny kąt ma duże znaczenie dla komfortu naszego mieszkania. Odnosi się to nie tylko do najbliższej okolicy, takiej jak sąsiedztwo i bliskość zieleni. Umiejscowienie naszych czterech ścian jest ważne także z typowo funkcjonalnych względów, takich jak konieczność codziennego dojeżdzania do pracy. Biuro znajdujące się w pobliżu miesca zamieszkania jest ideałem, którym cieszyć się może niewiele osób. Warto jednak postarać się o taki stan rzeczy. Dlatego jeśli rewolucji w życiu prywatnym, jaką jest przeprowadzka, nie chcemy łączyć z rewolucją zawodowym, czyli zmianą pracy, powinniśmy brać to pod uwagę w wyborze mieszkania. 

Czy dzielnica ma aż takie znaczenie?

Gdy motywowani chęcią zmiany dotychczasowego lokum w stolicy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło “nowe mieszkania Warszawa”, naszym oczom ukażą się setki, o ile nie tysiące ofert. W opisach ogłoszeń zamieszczający umieszczają same superlatywy, trudno zatem na tej podstawie racjonalnie ocenić “za i przeciw” danej oferty. Jak zatem poznać, że dana oferta jest lepsze niż inne i bardziej odpowiada naszym oczekiwaniom? W stolicy kupno mieszkania nie jest niczym trudnym. Warszawa może się pochwalić największą ilością nowych inwestycji budowlanych rocznie. Wysoka konkurencja na rynku sprawia, że deweloperzy walcząc o uwagę kupujących robią wszystko, by zwrócić ich uwagę. Warto zasięgnąć opinię osób obiektywnie patrzących na sprawę. Eksperci do spraw rynku nieruchomości podkreślają, że dzielnica jest czymś, co w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność nowych mieszkań i lokali użytkowych.

W której dzielnicy powstaje najwięcej inwestycji?

Inwestycje nie we wszystkich dzielnicach cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Deweloperzy obserwują społeczne nastroje i widząc popyt na mieszkania w określonych miejscach dostosowują do tego swoją ofertę. Dla osób, dla których lokalizacja mieszkania jest bardzo ważna, niezwykle ważna jest odległość mieszkania od najważniejszych części miasta. W związku z tym mogłoby się wydawać, że najchętniej wybieramy mieszkania w centrum. Jednak okazuje się, że zatłoczone Śródmieście okazuje się nie być najczęściej deklarowanym wymarzonym miejscem do mieszkania. Wyprzedzają je inne dzielnice. Największą popularnością cieszą się lokalizacje na Mokotowie i Żoliborzu. Dużym uznaniem cieszą się też inwestycje na Woli i Ochocie.

Różnice cenowe nowych mieszkań w zależności od dzielnicy

Osoby myślące, że lokalizacja nie ma wpływu na cenę nieruchomości, nie mogą być bardziej w błędzie. Warszawa ma aż 18 dzielnic i w zależności od tego, w której z nich powstaje nowa inwestycja mieszkaniowa, różnić się będą ceny mieszkań. Na te wpływa wiele czynników, takich jak cena materiałów budowlanych i dostępność gruntów.  Mimo to lokalizacja nadal wydaje się być decydującym. Najbardziej to widać na przykładzie różnic cen pomiędzy Warszawą a innymi polskimi miastami. Jednak ceny wewnątrz samej Warszawy także potrafią się znacznie różnić - dystans cenowy może osiągać nawet 8000 złotych za metr kwadratowy. Najwyższymi cenami wyróżniają się mieszkania w Śródmieściu. Daje się zauważyć zależność, że im dalej od centrum, tym ceny zdają się maleć. Poniżej 10 000 zł/m2 ceny spadają w takich dzielnicach jak Ursynów, Bielany, Bemowo i Włochy. Osoby szukające oszczędności w każdym miejscu powinni wziąć pod uwagę także ofertę w Ursusie.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Asbud.