Podstawowe zasady najmu instytucjonalnego

2023-01-03

Podstawowe zasady najmu instytucjonalnego

Zastanawiasz się, czym dokładnie jest najem instytucjonalny? Jakie są różnice między najmem instytucjonalnym a okazjonalnym oraz podstawowe zasady najmu instytucjonalnego? Bądź świadomy możliwości na rynku wynajmu mieszkań i koniecznie poznaj szczegóły! Najem mieszkania, dobrze sporządzona umowa, jasne i precyzyjne zapisy – to wszystko ma duży wpływ zarówno na Twój komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa, jak również wynajęcie wymarzonego lokum.


Najem instytucjonalny – najważniejsze informacje w pigułce

To rodzaj umowy najmu mieszkania skierowany do właścicieli mieszkań na wynajem, którzy prowadzą związaną z tym działalność gospodarczą. Możliwość skorzystania z tego rodzaju najmu dotyczy tylko lokali mieszkalnych – nie obejmuje więc lokali handlowych, usługowych, biurowych czy też firmowych. Jedną z głównych różnic pomiędzy najmem instytucjonalnym a okazjonalnym jest więc grupa, do której skierowana jest ta możliwość.

Z najmu okazjonalnego skorzystać mogą prywatne osoby wynajmujące mieszkania, nie muszą one posiadać działalności. Oba rodzaje sporządzane są przy udziale notariusza i ich głównym celem jest większa ochrona właścicieli mieszkań oraz możliwość łatwiejszej eksmisji problematycznych najemców. W najmie okazjonalnym notarialnie określany jest alternatywny lokal oraz zgoda jego właściciela na zamieszkanie.

W przypadku najmu instytucjonalnego formalności jest mniej. Umowę sporządza się pisemnie, natomiast notarialnie poświadczane jest tylko oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Ten rodzaj jest więc bezpieczny zarówno dla najemców, którzy chronieni są zapisami Ustawy o ochronie lokatorów oraz kodeksu cywilnego, jak i dla właścicieli mieszkania, których chronią zapisy umowy najmu, a także notarialne oświadczenie.

Najem instytucjonalny – podstawowe zasady

Ten rodzaj najmu może zostać zawarty tylko w celach mieszkaniowych – między najemcą a właścicielem, który prowadzi działalność związaną z wynajmem mieszkań. Drugą kwestia jest okres trwania umowy najmu instytucjonalnego. Zawierana jest ona na czas oznaczony, nie ma jednak określonego zapisu o maksymalnym czasie jej trwania. Warto także pamiętać, że zapis kodeksu cywilnego odnośnie przejścia po 10 latach umowy na czas nieoznaczony nie ma zastosowania w tym rodzaju najmu.

Umowa najmu instytucjonalnego zawierana jest w formie pisemnej. W kwestii wypowiedzenia takiej umowy, tak jak w przypadku innych rodzajów najmu mieszkania nadrzędne są zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Kolejną sprawą jest kaucja zabezpieczająca – w przypadku najmu instytucjonalnego wynajmujący ma prawo ująć ją w umowie, jednak nie może przekraczać ona sześciokrotności miesięcznego czynszu. Zwrotna kaucja to możliwość potrącenia od najemcy kosztów koniecznych na pokrycie szkód, niezapłaconego czynszu czy też kosztów związanych z eksmisją.

Zaciekawił Cię ten rodzaj wynajmu? Chcesz szerzej poznać jego możliwości, a także dostępne mieszkania w aglomeracji śląskiej? W takim razie koniecznie odwiedź PFR Katowice – atrakcyjne mieszkania z możliwością bezpiecznego najmu instytucjonalnego!
Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!