Wadium w przetargach i licytacjach - najważniejsze informacje

2023-01-31

Wadium w przetargach i licytacjach - najważniejsze informacje

Wadium, zwane również jako poręczenie, jest formą ochrony finansowej zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego, jeśli chodzi o nieruchomości wystawione na aukcji. Jest to w zasadzie gwarancja, że jeśli kupujący wygra aukcję lub przetarg, ale potem zdecyduje, że nie chce kupić mieszkania lub domu, wyłożył pieniądze jako depozyt zabezpieczający, który zostanie zwrócony po zakończeniu transakcji. Pomaga to chronić wszystkie zaangażowane strony i jest zazwyczaj bezzwrotne, jeśli kupujący nie zakończy zakupu. Kwota depozytu może się różnić w zależności od sytuacji, ale zazwyczaj pokrywa przynajmniej część potencjalnych strat, które mogą wystąpić podczas transakcji.W jaki sposób płacić wadium na licytację komorniczą?

Jeśli chodzi o wpłacanie wadium na licytacje komornicze, to wysokość kaucji, termin oraz sposób wpłaty są określone w ogłoszeniu. W zależności od warunków aukcji, wadium można wpłacić gotówką, przelewem lub książeczką mieszkaniową.

Płatności gotówką można dokonać bezpośrednio u sprzedawcy lub w zatwierdzonej instytucji finansowej, np. w banku. Przelew bankowy można wykonać online na wskazany nr konta.

Nadal wiele książeczek mieszkaniowych jest akceptowanych jako depozyty, co pozwala na dokonywanie płatności bez konieczności przechodzenia przez zewnętrzną instytucję finansową. Niezależnie od tego, jaką metodę wpłaty wybierzesz, ważne jest, abyś dotrzymał wszelkich terminów związanych z dokonywaniem płatności, ponieważ niedopełnienie tego może spowodować utratę oferty lub dyskwalifikację z udziału w przetargu lub aukcji.

Kiedy wadium jest zwracane, a kiedy przepada?

W przypadku wygrania przetargu wpłacone wadium zaliczane jest na poczet ceny nabycia nieruchomości. Depozyt zostanie odliczony od całkowitej ceny wywoławczej nieruchomości, co zmniejsza całkowity koszt.

Kiedy wadium przepada? Kiedy zwycięski oferent wygrywa aukcję nieruchomości, oczekuje się od niego stawienia się po akt notarialny, który przenosi własność nieruchomości. Ponadto, w przypadku zakupu mieszkania na aukcji, pieniądze muszą zostać wpłacone w terminie, aby transakcja została zakończona.

Jeśli któryś z tych warunków nie zostanie spełniony, to wadium wpłacone przez zwycięskiego licytanta przepada i nie może być już zwrócone. Służy to jako przypomnienie dla oferentów, aby na poważnie traktowali swoje zobowiązanie. Odstrasza to również potencjalnych oferentów, których interesują licytacje komornicze Kraków, ale nie są pewni, że będą w stanie wypełnić swoje zobowiązania.

Przystępując do aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu, należy mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Koniecznie należy zabrać ze sobą zarówno potwierdzenie wpłaty zadatku, jak i potwierdzenie wpłaty pozostałej kwoty ceny zakupu nieruchomości. Bez tych dokumentów nie będzie możliwe zakończenie procesu przeniesienia własności.
Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!