Czym są gonty i jakie mają zastosowanie?

2023-09-01

Czym są gonty i jakie mają zastosowanie?

Co to jest gont bitumiczny?

Najpopularniejszym rodzaje gontu dachowego jest gont bitumiczny. Nie jest on drogi, a na dodatek jest łatwy w zamocowaniu na dachu. Dlatego też gont papowy jest często wybierany przez wielu właścicieli domów. Może to być ekonomiczny sposób na zwiększenie wartości domu oraz zapewnienie długotrwałej ochrony przed deszczem i śniegiem. Obecnie wszystkie materiały tego typu to albo gonty organiczne, albo z włókna szklanego. Warianty hybrydowe to natomiast nowszy produkt, który łączy w sobie właściwości organiczne i włókna szklanego. 

Gonty na dach można zakupić między innymi na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/pokrycia-dachowe-papy-gonty/gonty

Czym charakteryzuje się gont bitumiczny?

Głównym zadaniem gontów jest utworzenie trwałej i wodoodpornej powierzchni dachowej. W całkowitym stopniu zastępują one klasyczną dachówkę ceramiczną i jednocześnie przypominają ją w pewnym stopniu swoim wyglądem. Odpowiednio ułożony gont będzie w stanie chronić dom przed przeciekaniem wody z deszczu, czy po opadach śniegu. Gonty dachowe cechują się wysoką ognioodpornością i trwałością. 

Poza tym wyróżniają się one łatwym montażem. To pozwala na przeprowadzanie prac dekarskich przy niewielkim nakładzie czasu i pieniędzy. Gont bitumiczny jest produktem, który można łatwo i szybko przetransportować. Jest to tani materiał, ale ma długą żywotność. Odpowiednio zadbany gont może wytrzymać nawet 50 lat.

Jak układa się gont bitumiczny?

Gont bitumiczny powinien być układany na powierzchni, która powinna być sztywna, wytrzymała, równa i sucha. Jeżeli kąt nachylenia dachu będzie wynosić mniej niż 18 stopni, specjaliści zalecają ułożenie papy podkładowej, ale w przypadku większego  spadu nie jest to konieczne. Zaleca się jednak położenie paska papy przy krawędzi dachu. Mocowanie dachówek z masy bitumicznej zależy od tego, w jaki sposób zostały one przygotowane do montażu. 

Gonty dachowe posiadają często paski kleju od spodu. Jeżeli słońce świeci i panuje dosyć wysoka temperatura, tego rodzaju materiał na dach sklei się samoistnie. Jeżeli natomiast jest chłodno, należy użyć ręcznej nagrzewnicy w celu sklejenia gontów. Gonty na dach mogą także nie mieć żadnego kleju. Wtedy korzysta się ze specjalnych lepików albo cementów do asfaltu. 

Układanie gontów bitumicznych rozpoczyna się od okapu, a każdy kolejny rząd materiału powinien zachodzić na poprzedni. Papę podkładową można zastosować w koszu oraz wokół komina. Układania tego materiału nie zaleca się wykonywać, jeśli temperatura otoczenia spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza.