Drewniany domek na działce rekreacyjnej – czy to dobry pomysł?

2023-10-31

Drewniany domek na działce rekreacyjnej – czy to dobry pomysł?

W dzisiejszych czasach inwestycja w drewniany domek na działkę rekreacyjną to doskonały pomysł. Wzniesienie takiej konstrukcji na parceli otoczonej terenami zielonymi może być wyjątkowym sposobem na wypoczynek dla całej rodziny, a także formą inwestycji w biznes z pasywnym dochodem. Zastanawiasz się, czy na działce rekreacyjnej można postawić domek drewniany? Zobacz poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

 


Plan zagospodarowania działki rekreacyjnej a domek drewniany – co warto wiedzieć?

Działki rekreacyjne to grunty, które są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną. Przepisy nie wskazują jednoznacznie na takie przeznaczenie gruntu, aczkolwiek w praktyce postawienie obiektu rekreacyjnego, np. w postaci domku letniskowego, jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez właścicieli działek.

 

Jeśli plan okolicznego zagospodarowania terenu przewiduje możliwość wzniesienia danego typu zabudowy, wtedy jak najbardziej można postawić na działce rekreacyjnej drewniany domek letniskowy. Zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo budowlane z dnia 3 stycznia 2022 roku budynek rekreacji indywidualnej może bez żadnych przeciwwskazań stanąć na działce, o ile nie przekracza powierzchni 70 m2 na 500 m2 działki. Więcej informacji znajdziesz na https://domki-sodas.pl/blog/dom-bez-pozwolenia-do-70m2-przepisy-wymogi

Pozwolenie na domek letniskowy na działce rekreacyjnej – czy to konieczne?

Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku wraz z nowelizacjami nie przewiduje konieczności ubiegania się w urzędzie o pozwolenie na budowę domku letniskowego na działce rekreacyjnej. Chęć wybudowania domku na działce rekreacyjnej trzeba tylko zgłosić do urzędu w terminie 21 dni przed realizacją planowanej inwestycji.

 

To oznacza, że gotowe konstrukcje drewnianych domków letniskowych można bez żadnego problemu wznieść na własnej działce i korzystać z nich – zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Jak wybrać idealny domek letniskowy na działkę rekreacyjną? Praktyczne wskazówki

Zamierzasz postawić drewniany domek letniskowy na swojej działce rekreacyjnej? Nie musisz budować nowej konstrukcji od podstaw i tworzyć projektu. Gotowe domki letniskowe możesz zamówić w firmie Sodas. W ten sposób szybciej zrealizujesz inwestycję i będziesz cieszyć się funkcjonalnym i komfortowym domkiem letniskowym.

 

Zanim zdecydujesz się na konkretną konstrukcję, weź pod uwagę:

  • powierzchnię użytkową obiektu,
  • materiał wykonania konstrukcji, ścian, podłóg i dachu,
  • liczbę pomieszczeń w domku letniskowym.

Podczas kupna domku letniskowego na działkę rekreacyjną warto też sprawdzić średnie ceny takich konstrukcji. W ten sposób zawęzisz poszukiwania do swojego maksymalnego budżetu i szybciej znajdziesz wymarzony drewniany domek na swoją działkę.

Domek drewniany na działce rekreacyjnej – idealne miejsce do wypoczynku!

Domki z drewna są świetnym wyborem na działkę rekreacyjną. Taka konstrukcja może być oazą relaksu dla całej rodziny, a także ciekawą formą inwestycji, np. w celu wynajęcia domku osobom trzecim na urlop czy imprezy rodzinne.

 

Jeśli posiadasz prywatną działkę rekreacyjną w cichej okolicy, nie zmarnuj jej potencjału i czym prędzej zamów drewniany domek letniskowy, który doda działce uroku i funkcjonalności. Przy stosunkowo niedużych nakładach finansowych możesz stworzyć naprawdę piękne i przyjazne miejsce do relaksu czy biwakowania.