Jak dobrać wiertnicę elektryczną do nawierzchni betonowych?

2023-11-06

Jak dobrać wiertnicę elektryczną do nawierzchni betonowych?

Nawierzchnie betonowe cechuje niezwykła twardość, odporność na uszkodzenia, ale też wytrzymałość mechaniczna. Z tego powodu wszelkie prace muszą być wykonywane odpowiednio dobranymi sprzętami. Na uwagę zasługuje tutaj wiertnica elektryczna. Jak dobrać taki sprzęt właśnie do nawierzchni betonowej i na co zwrócić uwagę?

 

Jak wybrać wiertnicę elektryczną, by sprawdziła się w specjalistycznych pracach?

Nawierzchnia betonowa coraz częściej wykorzystywana jest zarówno w miejscach użytku publicznego, jak i prywatnego. Trzeba wiedzieć, że wykonując różnego rodzaju prace właśnie w nawierzchni z betonu niezbędne jest dobranie właściwego sprzętu takiego jak wiertnica elektryczna. Przede wszystkim musi być ona efektywna i mieć dużą moc. Na uwagę zasługują wiertnice elektryczne, które można wpiąć do gniazdek np. 230 V bądź 400 V. Ponadto są kompatybilne z agregatami o wysokiej częstotliwości. Oczywiście dla jeszcze wygodniejszej pracy szczególnie dobrze sprawdzają się wiertnice elektryczne, które posiadają nie tylko zdalne sterowanie, ale też akumulator, który można szybko i łatwo naładować. W ten sposób zyskuje się naprawdę dużą moc. Praca przy zastosowaniu takiej wiertnicy elektrycznej może być wykonywana zdecydowanie szybciej. Trzeba pamiętać, że dostępne są różnego rodzaju wiertnice. Można podzielić je ze względu na średnicę wykonywanych otworów. Np. wiertnic do 150 mm można używać bez statywu. Sprawdzają się do wykonywania małych otworów w nawierzchniach. Natomiast wiertnice do 350 mm wykorzystuje się do większej ilości prac wykonywanych w nawierzchni. Należy je montować na statywach. 

Jaka wiertnica elektryczna będzie najlepsza do wykonywania otworów o różnych średnicach?

Do bardziej zaawansowanych technologicznie prac, ale też w miejscach, gdzie należy wykonać otwory o różnych średnicach najlepiej sprawdzi się jeszcze bardziej wydajna wiertnica elektryczna, a mianowicie model do 400 mm. Szukając urządzenia bardzo mocnego i wydajnego powinno się postawić na wiertnice do 600 mm. Umożliwiają one wykonanie odwiertów o naprawdę dużej średnicy. Istotne znaczenie mają  także dodatkowe funkcje, a mianowicie czas pracy na naładowanym akumulatorze. Taki umożliwiający pracę do 6 godzin rzeczywiście dobrze sprawdzi się nawet w specjalistycznych zadaniach. Dla bezpieczeństwa warto wybrać model, który posiada zdalne sterowanie. Kolejnym ważnym parametrem jest masa urządzenia. Dobrze jeżeli jest niższa, gdyż to umożliwia szybki i łatwy transport. Należy jeszcze pamiętać, że wiertnice elektryczne są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Nie emitują zanieczyszczeń. Nie trzeba także obawiać się, że praca przy takich urządzeniach będzie szkodliwa dla układu oddechowego pracownika. 

Jak dobrać wiertło do wiertnicy elektrycznej?

Wykonując odwierty w nawierzchniach betonowych należy zdawać sobie sprawę, że tylko dobrze dobrane wiertło pozwala na wykonanie prac w pełni efektywnie. Nie trzeba również obawiać się przerw spowodowanych uszkodzeniem wiertła. Bardzo wytrzymałe są wiertła diamentowe, które nie tępią się, nie powodują także obciążeń maszyny. Do wiercenia dużych otworów można wykorzystać wiertło diamentowe koronowe, które nadaje się do wiercenia nawet w płytach żelbetowych. Dostępne jest takie do pracy na sucho oraz na mokro. Aby uzyskać bardzo czysty otwór nie trzeba stosować udaru. Zatem to rozwiązanie jest naprawdę dobre jeżeli będzie się wiercić w betonie zbrojonym. W takim przypadku nie dojdzie do naruszenia prętów zbrojeniowych, a w konsekwencji osłabienia konstrukcji betonu. Do wiertnicy elektrycznej dostępne są także wiertła widiowe. W tym przypadku część robocza jest wykonana z węglika spiekanego. Mocna spirala oraz ukształtowana głowica zapewnia naprawdę dużą wytrzymałość. Tego typu modele są mniej sprawne niż wiertła koronowe. Aby przebić się przez kolejne warstwy betonu należy zastosować wiertła z płaską głowicą bądź o podwójnym ostrzu. W przypadku bardziej wzmocnionego betonu należy zastosować do wiertnicy elektrycznej wiertła z poczwórnym ostrzem.     

 

Wykorzystując wiertnicę elektryczną z przyczepą do nawierzchni, należy wiedzieć, że nie wymaga ona posiadania prawa jazdy innego niż kategorii B. Jednocześnie jest łatwa w obsłudze dla pracowników budowlanych. Jeżeli chodzi o sposób zasilania to elektryczne jest najbardziej ekologiczne.