Klimatyzacja w nowym mieszkaniu – jaką wybrać i o czym należy pamiętać?

2020-03-30

Klimatyzacja w nowym mieszkaniu – jaką wybrać i o czym należy pamiętać?

Klimatyzacja w domu nie jest już dla nikogo żadnym zaskoczeniem. Nieco inaczej sprawa ma się z mieszkaniami, gdzie tego typu urządzenia wciąż są rzadko spotykane. Dotyczy to nawet lokalów znajdujących się w nowych budynkach, które zwykle kojarzą się z nowoczesnymi i ułatwiającymi życie rozwiązaniami. Ten trend się jednak zmienia – coraz więcej osób kupujących mieszkania od dewelopera od razu decyduje się na montaż klimatyzacji. Taka inwestycja nie jest skomplikowana, o ile pamięta się o kilku istotnych szczegółach.


Klimatyzacja w nowym mieszkaniu może nie jest jeszcze standardowym wyposażeniem, ale przybywa osób, które chcą jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego lokum zapewnić sobie ochronę przed męczącymi upałami. Montaż urządzeń chłodzących w pomieszczeniach znajdujących się w blokach jest jak najbardziej możliwy. Najważniejsze, to sprawdzić, jaki typ klimatyzatora najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, a także uzyskać wszystkie niezbędne zgody.

Jaki klimatyzator do nowego mieszkania?

W największym uproszczeniu, właściciele mieszkań mają dwie opcje co do wyboru klimatyzatora. Pierwsza z nich to urządzenia przenośne – tanie, wygodne w użyciu, małe i możliwe do zainstalowania praktycznie w każdym pomieszczeniu. W ich przypadku nie ma potrzeby umieszczania jednostek na zewnątrz budynku. Zwykle należy zapewnić tylko wylot dla ciepłego powietrza pobranego przez klimatyzator. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – urządzenia przenośne rzadko są wydajne, głośno pracują i mogą nie pasować do ogólne wystroju wnętrza.

Droższą, ale zdecydowanie lepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb opcją jest zakup klimatyzacji stacjonarnej. Odpowiednio dobrana pozwoli idealnie ochłodzić każde pomieszczenie w mieszkaniu, będzie pracować cicho, wydajnie, i nie będzie rzucać się w oczy. W wyborze konkretnego modelu najlepiej zgłosić się do sprawdzonej firmy. Projektowaniem, montażem i serwisem klimatyzacji w mieszkaniach zajmuje się m.in. firma Soltherm z Wrocławia (https://www.soltherm.pl/klimatyzacja-do-domu/). Z montażem stacjonarnej klimatyzacji wiąże się jednak uzyskanie niezbędnych pozwoleń na umieszczenie jednostek zewnętrznych na częściach wspólnych budynku.

Uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji

System klimatyzacji stacjonarnej posiada jednostki zewnętrzne, czyli takie elementy, które muszą znaleźć się poza naszym mieszkaniem, np. na dachu. Ten jest częścią wspólną budynku i jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, niezbędne będzie uzyskanie od wspólnoty niezbędnych pozwoleń. Podobnie sprawa ma się z umieszczeniem jednostek zewnętrznych na elewacji.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wspólnota budynku jeszcze nie powstała. Ta formuje się bowiem, gdy deweloper oddaje do użytku pierwsze lokale. Jeśli więc kupujesz mieszkanie przed zakończeniem budowy budynku, zgłoś deweloperowi chęć montażu klimatyzacji i niezbędne pozwolenia uzyskaj właśnie od niego.

Możliwe jest również, że deweloper zastrzegł sobie prawo o decydowaniu o tzw. wspólnych częściach budynku. Jeśli tak będzie również w Twoim przypadku, przejrzyj dokładnie umowę kupna mieszkania i sprawdź, czy potrzebujesz pozwoleń od wspólnoty, czy też wystarczy jedynie uzyskanie odpowiednich dokumentów od dewelopera.

Klimatyzacja w mieszkaniu – czy warto?

Klimatyzacja w nowym mieszkaniu to wygodne rozwiązanie, które pozwala utrzymać optymalną temperaturę w trakcie nawet największych upałów. Ponadto, dobrze dobrane urządzenie klimatyzacyjne pozwala oczyścić powietrze, odpowiednio je nawilżyć. To bardzo ważne np. w przypadku osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie.
Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!