Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu

2020-08-17

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu

Jednym z mniej znanych kredytów jest kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu. Warto o nim wiedzieć, ponieważ może się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Wiele osób rozpoczyna bowiem inwestycje budowlane z własnych oszczędności, jednak któregoś dnia okazuje się, że posiadane środki nie wystarczą do dokończenia wszystkich niezbędnych prac. Właśnie na taką okoliczność banki mają przygotowaną specjalną ofertę – sprawdź, jak można z niej skorzystać.

Większość osób zaciąga kredyt hipoteczny (https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne) na zakup już wzniesionego domu albo na jego budowę od zera, czyli posiadając wyłącznie działkę budowlaną. Tymczasem kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości można zaciągnąć także na inne cele – na przykład na remont domu, czy właśnie dokończenie jego budowy. W tym ostatnim przypadku o finansowanie możemy ubiegać się w trakcie prac budowlanych, gdy po prostu zabraknie nam własnych pieniędzy na pokrycie niezbędnych wydatków. Może się tak zdarzyć z wielu powodów – gdy na przykład znacznie wzrosną ceny materiałów budowlanych, albo w trakcie prac zmienimy plany co do sposobu wykończenia budynku. W trakcie realizacji inwestycji mogą się pojawić także po prostu inne ważne wydatki, które zanadto nadszarpną budżet przeznaczony na budowę.

Warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu można uzyskać praktycznie w każdym banku. Będzie to w istocie kredyt budowlano-hipoteczny. Polega on na tym, że do momentu ustanowienia hipoteki zabezpieczeniem kredytu jest ubezpieczenie. Dopiero po wzniesieniu budynku zobowiązanie przekształca się w typowy kredyt hipoteczny, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.

W zależności od tego, na jakim etapie jest budowa i na jakie prace potrzebne są środki, kredyt może być wypłacony w całości lub w transzach, tak jak w przypadku typowego kredytu budowlanego.

Jak ubiegać się o kredyt na dokończenie budowy?

Pod względem formalności kredyt budowlany, kredyt na zakup domu i dokończenie budowy niewiele się różnią - poza zakresem dokumentów, jakie trzeba dostarczyć oraz wkładem własnym.

W przypadku zobowiązania zaciąganego na dokończenie prac budowlanych wkładem własnym zazwyczaj jest działka.

Oprócz wypełnienia formularza wniosku przy ubieganiu się o kredyt do banku należy dostarczyć szereg dokumentów. Do najważniejszych z nich należą:

 • dokumenty potwierdzające dochody (np. zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy za ostatnie 3 miesiące); w przypadku małżeństw bez rozdzielności majątkowej dokumenty takie musi przedstawić i mąż, i żona,
 • odpis księgi wieczystej,
 • pozwolenie na budowę,
 • wypis z rejestru gruntów,
 • mapa ewidencyjna,
 • decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
 • projekt budowlany,
 • operat szacunkowy,
 • harmonogram prac budowlanych,
 • dziennik budowy z wpisami dokonanymi przez kierownika budowy,
 • opcjonalnie zdjęcia z budowy.

Najważniejszym dokumentem jest operat szacunkowy. Z kolei podstawowym warunkiem otrzymania finansowania jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego (jeśli wartość działki będzie za mała, bank może zażyczyć sobie uzupełnienia wkładu gotówką) oraz zdolności kredytowej. Na tę ostatnią wpływ ma wiele czynników – przede wszystkim dochody, ale także wysokość zaciągniętych innych zobowiązań oraz terminowość w ich regulowaniu.

Czy warto brać kredyt hipoteczny na dokończenie budowy domu?

Budowa domu to często inwestycja życia, na którą należy poświęcić nie tylko wiele pieniędzy, ale także czasu i nerwów. W sytuacji, gdy już rozpocznie się budowę i na jej dokończenie zabraknie funduszy, w zasadzie najlepszym wyjściem jest pożyczenie na ten cel środków z banku. Innym rozwiązaniem jest oczywiście sprzedaż takiej niedokończonej nieruchomości, ale na to decydują się zwykle osoby, które nie mogą pozyskać kredytu, bądź zmusza je do tego inna trudna sytuacja życiowa.

W praktyce większość inwestorów stara się zdobyć brakujące pieniądze i najlepszym rozwiązaniem wydaje się właśnie kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Jest on bowiem dużo tańszy niż kredyt gotówkowy i można go zaciągnąć w znacznie wyższej wysokości (kredyt gotówkowy jest dostępny w kwocie do około 200-300 tys. zł, a hipoteczny nawet do ponad miliona złotych).

Przy okazji warto wspomnieć o innej alternatywie umożliwiającej sfinansowanie prac budowlanych – mając inną nieruchomość np. mieszkanie, można zaciągnąć pod jego hipotekę pożyczkę hipoteczną na dowolny cel. Wówczas można oszczędzić sobie formalności, zarówno przy ubieganiu się o finansowanie, jak i w kwestii rozliczenia wykorzystania środków, które w tym przypadku nie są kontrolowane przez bank.

Z pewnością mankamentem kredytu hipotecznego na dokończenie budowy jest dość duży zakres formalności, a także długa procedura ubiegania się o finansowanie. Ma on jednak wiele zalet i dla wielu osób jest jedynym sposobem na pozyskanie brakujących środków na ukończenie inwestycji. Przed podjęciem decyzji o jego zaciągnięciu warto jednak wszystko dobrze przemyśleć, a także porównać różne oferty, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!