Gdy dziecko zarysuje, ukruszy, poplami ścianę. Co robić?

2020-12-30

Gdy dziecko zarysuje, ukruszy, poplami ścianę. Co robić?

Gdy dziecko zarysuje, ukruszy, poplami ścianę. Co robić?

 

Dzieci potrafią zaskoczyć rodziców, na przykład wtedy, gdy ozdabiają rysunkami ściany tuż po zakończeniu remontu. Zobacz, co możesz zrobić, gdy malunek już powstanie i czy da się zabezpieczyć ściany w dziecięcym pokoju, aby trudniej było je pobrudzić?

 

Jak usunąć różne plamy ze ścian w pokoju dziecka?

Poniżej kilka porad na temat tego, jak usunąć ze ścian w pokoju dziecka poszczególne rodzaje plam:

       Kredki

Doświadczone mamy, które widziały już niejedno, polecają przetrzeć miejsce gumką do ścierania. W ten sposób udaje się usunąć ślady niektórych ołówków i kredek ze ścian. W sklepach AGD można też czasem dostać tzw. magiczną gąbkę, która działa na podobnej zasadzie. Inni polecają pastę do zębów lub mieszaninę sody oczyszczonej i wody.

       Tłuste pastele i inne ślady tłuszczu

Do ściany przyklej papierową serwetkę, by odsączyć tyle tłuszczu, ile się da. Następnie posyp ścianę mąką ziemniaczaną albo talkiem. Po kilku godzinach spróbuj zmyć talk za pomocą szmatki nasączonej płynem do mycia naczyń. Pozostaw do wyschnięcia, a w razie potrzeby powtórz czynność. Niektórzy polecają też pomocniczo płyn do czyszczenia luster czy piankę do golenia.

       Zarysowania, ubytki

Nie obejdzie się bez szpachlowania. Na szczęście istnieją gotowe grunty, idealne do uzupełniania ukruszonych narożników czy rys:

https://www.dekoratorium.pl/pl/szpachlowanie-i-gladzenie-scian-instrukcja-krok-po-kroku

Takich produktów nie musisz rozrabiać. Na koniec wystarczy pomalować ścianę.

 

Co z plamami, których się nie da usunąć?

Niestety, nie wymyślono jeszcze sposobu, który pozwoliłby usunąć ze ściany atrament, tusze i najmocniej napigmentowane farby. Jest jednak i dobra wiadomość. Jeśli tynk i tak jest w kiepskim stanie, można go łatwo skuć szpachelką lub dłutkiem. Następnie miejsce należy pokryć specjalną farbą na  plamy i zacieki. Dopiero na tak przygotowane podłoże nakłada się kolor. Dzięki temu plama czy napis nie będą przebijać spod bieli.

 

Co na ściany w pokoju dziecka, by zapobiec plamom?

Jeśli na ścianach w dziecięcym pokoju jest biały tynk, to bardzo łatwo o plamy. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ściana pokryta jest wodoodporną powłoką. Do pokojów dziecięcych często wybierane są farby lateksowe. Łatwo zmyjesz z nich ślady farb czy ołówka. Do tego wiele ich rodzajów nie wydziela szkodliwych substancji i nie uczula. To odróżnia je od farb olejnych, które też są odporne, ale z uwagi na skład nie poleca się ich do pokoju dziecka.

Na podobnej zasadzie działają łatwozmywalne, winylowe tapety. Można na nie wylać sok lub upaćkać je gliną, a po przetarciu będą jak nowe. Wielu rodziców, którzy mają w pokoju dla dziecka zwykłe, białe ściany, zabezpiecza je przynajmniej za pomocą winylowych naklejek. Większe w formie lasu czy naściennego zoo zajmą na tyle dużą powierzchnię,  że mogą znacznie ograniczyć straty, jakie pojawiłyby się, gdyby maluch zaczął mazać po ścianach. Możesz też umieścić je strategicznie, w miejscach, które najbardziej się brudzą: nad łóżeczkiem i obok stolika do rysowania. Wtedy unikniesz większości najczęściej powstających plam.

 

 Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!