Co warto wiedzieć o kosiarce akumulatorowej?

2022-11-30

Co warto wiedzieć o kosiarce akumulatorowej?

Co warto wiedzieć o kosiarce akumulatorowej?

Kosiarka akumulatorowa to urządzenie bardzo ułatwiające pracę posiadaczom ogrodów i działek. Cechuje ją przede wszystkim mobilność i brak emisji spalin. Tego typu produkty wchodzą m.in. w skład oferty firmy STIGA. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?Czym się wyróżnia kosiarka akumulatorowa?

Kosiarka akumulatorowa Stiga jest zasilana na prąd, dlatego stanowi bardziej ekologiczne rozwiązanie niż modele spalinowe. Nie wykorzystuje paliwa, więc nie generuje zanieczyszczeń powietrza. Nie ma też konieczności podłączania jej do prądu – baterie można doładowywać, gdy się rozładują. Zazwyczaj kosiarki te posiadają w zestawie dwa akumulatory o mocy około 40 W, które mogą pracować wymiennie – jeden jest w użyciu wtedy, gdy drugi się ładuje. Czasami w komplecie znajduje się jednak tylko jedna bateria, a drugą trzeba dokupić samodzielnie. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w kabel, dzięki czemu użytkownik może wybrać, czy chce korzystać z kabla, czy z akumulatora, np. w przypadku jego rozładowania.

Zalety i wady kosiarek akumulatorowych

Dzięki akumulatorom kosiarki te mają większy zasięg roboczy i da się nimi lepiej manewrować w trudno dostępnych miejscach. Na komfort pracy wpływa brak przewodów, które w innych modelach mogą plątać się pod nogami. Ponadto z urządzenia można korzystać w miejscach bez stałego dostępu do elektryczności, takich jak działki. Nie wytwarza ono nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do modeli spalinowych. Należy też jednak pamiętać o wadach tego rozwiązania. W przypadku wyboru sprzętu o mniejszej wydajności, pełne wykoszenie ogrodu może się nie udać. Akumulatory ulegają też eksploatacji z czasem. Mogą się szybciej rozładowywać lub zepsuć. Nie wolno zapominać oczywiście również o regularnym ładowaniu akumulatora. Jeśli urządzenie posiada w zestawie tylko jedną baterię, należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Niektóre osoby mogą zwrócić uwagę na to, że modele akumulatorowe są nieco cięższe od tych działających na kablu.

Czym różnią się od siebie kosiarki akumulatorowe?

Kosiarki akumulatorowe mogą mieć pojemność baterii od 2,5 do 5 Ah, co przekłada się na 85-170 minut pracy. Moc silnika w tego typu urządzeniach wynosi zazwyczaj 36-60 W. Im mocniejszy silnik, tym wydajniejsza będzie praca i kosiarka lepiej poradzi sobie w trudnych warunkach. Niektóre sprzęty są też wyposażone w kabel, jak już wspomniano wyżej. Warto zwrócić uwagę na szybkość ładowania. Zazwyczaj producent podaje czas szybkiego ładowania, po którym bateria jest naładowana częściowo, ale z urządzenia można bezpiecznie korzystać, a także czas pełnego naładowania, na ogół co najmniej dwa razy dłuższy. Warto mieć na uwadze, że tryb szybkiego ładowania nie powinien być nadużywany, ponieważ może to wpłynąć na szybsze zużywanie się baterii w przyszłości. Trzeba także uwzględnić liczbę akumulatorów w zestawie. Najkorzystniejszy wydaje się być wybór modelu, który posiada dwie baterie umożliwiające wymienne stosowanie.