Poznaj stan inwestycji mieszkaniowych w Lublinie

2023-01-03

Poznaj stan inwestycji mieszkaniowych w Lublinie

Planujesz zamieszkać w stolicy województwa lubelskiego? W całym kraju sytuacja na rynku nieruchomości jest stosunkowo trudna, dlatego warto odpowiedzialnie podejmować wszelkie decyzje w tej kwestii, najlepiej na podstawie wcześniejszego researchu. Ułatwimy Ci to zadanie – poznaj stan inwestycji mieszkaniowych w Lublinie!

Jaki jest stan inwestycji mieszkaniowych w Lublinie?

Pandemia przyczyniła się do boomu mieszkaniowego, ale rosnąca inflacja oraz gospodarcze efekty wojny w Ukrainie (m.in. gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych) skutecznie wyhamowały popyt. Sprzedaż nieruchomości wyraźnie zmalała. Banki udzielają znacznie mniej kredytów hipotecznych – ze względu na niestabilną sytuację w kraju i na świecie, wiele osób wstrzymuje się przed podjęciem decyzji o takim zobowiązaniu. Do tego spory odsetek zainteresowanych nie posiada po prostu odpowiedniej zdolności kredytowej.

W Lublinie jedynie nieliczne spółki deweloperskie decydują się na kolejne inwestycje. Popyt jest dużo niższy, a do tego przed przedsiębiorcami piętrzą się kolejne trudności, związane z m.in. zmianami przepisów. Przez to liczba dostępnych nowych mieszkań jest dość niska, a ich ceny szybują w górę.

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkań w Lublinie?

Sytuacja na rynku mieszkań w Lublinie, tak jak w całej Polsce, aktualnie niestety jest dość niekorzystna. Co więcej, specjaliści ostrzegają, że póki co nic nie wskazuje na to, że stan ten miałby się poprawić w najbliższej przyszłości. Według prognoz, po 2023 roku ceny mieszkań mają zacząć rosnąć jeszcze szybciej.

Nie lepiej jest w przypadku osób szukających mieszkania na wynajem. Ze względu na wysokie ceny nieruchomości większość jest zmuszona do najmu, a do tego do naszego kraju napłynęły setki tysięcy emigrantów ze wschodu. Ponieważ rosną raty kredytów oraz ceny mediów, czynsze również stają się coraz wyższe. Do tego wśród wynajmujących dużym powodzeniem cieszy się umowa najmu okazjonalnego, w której trzeba wskazać lokal do eksmisji – nie każdy jest w stanie to zrobić.

Gdzie zamieszkać w Lublinie?

Jeżeli nie posiada się środków na zakup mieszkania ani odpowiedniej zdolności kredytowej, jedynym rozwiązaniem jest wynajem. Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą co prawda spróbować złożyć wniosek o mieszkanie komunalne, ale na jego przydzielenie można czekać kilka miesięcy, a nawet lat.

Nowym, bardzo korzystnym rozwiązaniem w tych trudnych warunkach jest mieszkanie w ramach najmu instytucjonalnego. Przy umowie tego typu nie trzeba wskazywać lokalu do eksmisji, do tego jest się chronionym przed podwyżkami czynszu (dopuszczalne są tylko raz w roku), a okres najmu może trwać nawet wiele lat (nie ma ustalonych limitów). Do tego można przy okazji ubiegać się o dopłaty do czynszu (jeśli spełnia się wymagania).

Chcesz zamieszkać w Lublinie? Zdecyduj się na korzystny, bezpieczny wynajem instytucjonalny. Oferty mieszkań oraz więcej informacji znajdziesz na stronie: https://lublin.mdr.pl/
Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!