Jakie maszyny przydadzą się w warsztacie stolarskim?

2023-04-25

Jakie maszyny przydadzą się w warsztacie stolarskim?


Obróbka drewna wymaga zastosowania wielu narzędzi, zarówno tych ręcznych, jak i elektrycznych. W tym fachu liczy się przede wszystkim precyzja i dobra znajomość charakterystyki tego szlachetnego surowca. W jakie maszyny należy wyposażyć warsztat stolarski?Najważniejsze sprzęty stolarskie, w które należy wyposażyć warsztat

 

Na rynku spotkać można wiele narzędzi służących do pracy z drewnem. Niektóre z nich to sprzęty podstawowe, w które powinien zostać wyposażony każdy warsztat, natomiast inne to modele bardziej specjalistyczne. Aby ograniczyć ilość niezbędnych sprzętów, można postawić na urządzenia wielofunkcyjne, takie jak https://jptech-maszyny.pl/maszyny-wieloczynnosciowe-do-drewna. Należy zwrócić uwagę, żeby maszyny były dobrej jakości. Zagwarantują wtedy większe bezpieczeństwo podczas pracy oraz skuteczniejsze i dokładniejsze wykonywanie zadań. Pozwalają również na zmniejszenie kosztów poprzez zwiększenie efektywności pracy oraz zmniejszenie potrzeby częstej wymiany urządzeń. Co z pewnością przyda nam się w takim warsztacie?

 

1. Wyrówniarki

 

Maszyny stolarskie wykorzystywane do wyrównywania oraz wygładzania powietrzni drewna. To podstawowy element wyposażenia każdego zakładu. Wybierając taki sprzęt, zwróćmy uwagę na najważniejsze parametry techniczne, czyli szerokość pola roboczego, moc silnika, liczbę noży skrawających i wymiary. Dobrym wyborem są zwłaszcza maszyny z regulowaną przykładnicą pod kątem.

 

2. Piły

 

Piły umożliwiają nam cięcie detali. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, jednak warto zainwestować w model z funkcją rozsuwanego blatu roboczego. Dzięki niemu będziemy w stanie sprawnie ciąć nawet duże kawałki drewna. Co ważne, piły elektryczne można modyfikować, poprzez zmianę tarczy czy też dobór dodatkowego wyposażenia.

 

3. Grubościówki

 

Narzędzia te stosowane są w celu nadawania drewnu pożądanej grubości. Za ich pomocą będziemy skrawać całe płaszczyzny materiału. Dostępne w sprzedaży modele różnią się od siebie: prędkością skrawania, mocą silnika, rozmiarem stołu, masą własną czy też dodatkowych zabezpieczeniem. 

 

4. Frezarki

 

Sprawdzają się zwłaszcza podczas produkcji mebli. W swojej pracy wykorzystują ruch obrotowy, przez co dają nam możliwość szybkiego i precyzyjnego nadania elementom drewnianym pożądanej przez nas formy. Frezarka przydaje się też do zdobienia krawędzi profilami, rowkowania, krawędziowania czy żłobienia.

 

5. Szlifierki szerokotaśmowe

 

Służące do wykańczania części drewnianych. Oczyszczają powierzchnię tego tworzywa, ponadto można za ich pomocą wygładzać krawędzie detali. Sprzęty te mają funkcję kontroli regulacji prędkości obrotów albo średnicy oscylacji. Do wyboru mamy modele ręczne albo szlifierki szerokotaśmowe.

 

5. Tokarki

 

Kolejne pomocne narzędzia w pracy każdego warsztatu stolarskiego. Maszyny te wykorzystuje się do obróbki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Poradzą sobie ze zmienianiem kształtów w bryłach obrotowych. Sprzęty te tną w sposób kształtowy, kopiowy lub wzdłużny.

 

6. Wiertarki

 

Narzędzia o uniwersalnym zastosowaniu. Do zakładu stolarskiego polecana jest zwłaszcza stacjonarna wiertarka punktowa. Daje ona możliwość dostosowania prędkości, udaru oraz głębokości wiercenia.

 

7. Okleiniarki

 

To specjalistyczne sprzęty stosowane do sprawnego i precyzyjnego oklejania bocznych powierzchni obrzeżami ABS, PCV czy warstwą. Inwestując w okleiniarkę, zwróćmy uwagę na takie jej parametry jak: wielkość stołu roboczego, moc maszyny, ilość agregatów, prędkość posuwu czy też minimalne wymiary oklejanej części.


 


Narzędzia ręczne- czego jeszcze nie może zabraknąć w warsztacie stolarskim?

 

Do wielu prac przydadzą nam się też pewne ręczne narzędzia. Zakładając warsztat stolarski, należy więc zakupić też imadła, ściski czy szczypce stolarskie. Narzędzia te przydadzą się podczas klejenia. Zakład nie może też funkcjonować bez imadła. Zazwyczaj stoły ciesielskie posiadają go na wyposażeniu, jednak można go też przymocować do stołu warsztatowego. W czasie żłobienia, frezowania czy klejenia nie obędzie się też bez różnej wielkości ścisków. Do pracy z drewnem przyda się także dłuto. Używa się go podczas rzeźbienia, jak i wykonywania połączeń ciesielskich. W co jeszcze musimy zainwestować? Oczywiście we wszelkiej maści szczypce, młotki i wkrętaki. Najlepiej sięgnąć po gotowy i kompletny zestaw. W pracy z drewnem liczy się ponad wszystko precyzja. Właśnie dlatego, niezbędnymi elementami wyposażenia są także poziomice, kątomierze i miary.

 

Kompletując wyposażenie najlepiej sięgnąć po wysokiej jakości narzędzia elektryczne i ręczne, które posłużą nam przez długi czas.