Stopy procentowe a rynek nieruchomości w Polsce

2023-12-11

Stopy procentowe a rynek nieruchomości w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), na swoim ostatnim w tym roku, grudniowym posiedzeniu podjęła decyzję o utrzymaniu dotychczasowych stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Jaki to będzie miało wpływ na rynek nieruchomości?

RPP obserwuje rynek i decyzji nowego rządu

Przypomnijmy, że w trakcie grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej podano do publicznej wiadomości, ż na mocy decyzji RPP z dnia 6 grudnia 2023r. stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego pozostają bez zmian i nadal będą kształtować się następującej wysokości:

·        stopa referencyjna: 5,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,75 proc.),

·        stopa lombardowa: 6,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,25 proc.),

·        stopa depozytowa: 5,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,25 proc.),

·        stopa redyskonta weksli: 5,80 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,80 proc.),

·        stopa dyskontowa weksli: 5,85 proc w skali rocznej. (poprzednio: 5,85 proc.)

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać oprocentowania wyczekując na ustabilizowanie się polityki, wyłonienie rządu oraz decyzje mające wpływ na kształtowania się cen w kolejnych okresach.

Było to ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, tak więc w 2023r. już nic się w tej kwest nie zmieni. Kolejne spotkanie Rady odbędzie się w dniach 8-9 stycznia 2024r.

A co na to rynek nieruchomości?

Rynek zareagował spokojnie i wydaje się, że nie był zaskoczony tą decyzją. W zasadzie od kilku tygodni większość specjalistów stała na stanowisku, że RPP w kolejnym miesiącu utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Specjalistów upewnił w tym wstępny odczyt inflacji, podany przez Główny Urząd Statystyczny na koniec listopada, wskazujący że inflacja w ujęciu miesięcznym w stosunku do października nie zmieniła się.

Jedynie kredytobiorcy mogą być rozczarowani, licząc po cichu, na kolejne obniżki stóp procentowych i mając nadzieję na zmniejszenie raty zaciągniętego kredytu hipotecznego. Tak jednak się nie stało.

Listopad i grudzień to również czas powyborczych zmian i marazmu decyzyjnego. Kończący się rok budżetowy, koniec programów wsparcia oraz niepewność co do dalszej polityki wsparcia rynku nieruchomości (np. bezpiecznego kredytu 2%) oraz wakacji kredytowych, sprawia że rynek nieruchomości znacząco się nie zmienia. Nastał towarzyszy mu czas wyczekiwania na przyszłoroczne decyzje.