Mieszkanie czy dom – co bardziej opłaca się wynająć w Krakowie?

2020-11-04

Mieszkanie czy dom – co bardziej opłaca się wynająć w Krakowie?

Zamieszkiwanie w wynajmowanym lokalu jest bardzo popularne na Zachodzie Europy, a w Polsce sposób postrzegania wynajmu przechodzi zmiany. Jeżeli wahasz się między wynajęciem mieszkania a wynajęciem domu w Krakowie, poznaj argumenty za i przeciw każdemu z tych rozwiązań.


Mieszkanie do wynajęcia – rozwiązanie nie tylko dla rodzin

Kraków to jedno z miast, w którym mieszkania do wynajęcia można spotkać niemal na każdej ulicy. Powodów jest kilka – jest to miasto akademickie, popularna destynacja turystów, a także duży ośrodek biznesowy. Aktualnie dostępne mieszkania do wynajęcia można sprawdzić tutaj: https://allegro.pl/kategoria/malopolskie-krakow-117011. Komu szczególnie opłaca się wynająć mieszkanie? W zależności od metrażu, mieszkania do wynajęcia są proponowane:

  • Rodzinom z dziećmi. To z reguły dwupokojowe mieszkania, które można wynająć już za ok. 1200 zł miesięcznie. Z reguły mieszczą się one na dobrze zlokalizowanych osiedlach, dzięki czemu najemcy mają swobodny dostęp do obiektów użyteczności publicznej.
  • Studentom. Nie każdy student może liczyć na miejsce w akademiku, a wówczas pozostaje mu wynajem mieszkania. Aby zminimalizować koszty, rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania o kilku pokojach wraz ze współlokatorami. Z reguły to rozwiązanie tańsze niż wynajem kawalerki.
  • Biznesmenom. To z reguły niewielkie apartamenty położone w prestiżowych lokalizacjach. W odróżnieniu od pozostałych mieszkań do wynajęcia są one przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy – opłata naliczana jest za każdą dobę.

Duży wybór zarówno pod względem cen, metrażu, jak i standardu wyposażenia sprawia, że każda osoba zainteresowana mieszkaniem do wynajęcia w Krakowie znajdzie lokal spełniający jej oczekiwania.

Domy do wynajęcia – czy to dobra alternatywa dla mieszkania?

Kraków oferuje nie tylko mieszkania, ale również domy do wynajęcia. Wiele z nich jest położonych na obrzeżach miasta, ale ciekawe propozycje można znaleźć też w pobliżu śródmieścia – w zależności od środka transportu dojazd do ścisłego centrum Krakowa zajmuje od 10 do 20 minut. Czy wynajem domu położonego w Krakowie może być korzystnym rozwiązaniem? Według ekspertów tak, szczególnie, gdy najemca jest zainteresowany mieszkaniem z co najmniej 3 pokojami.

Różnica między ceną wynajmu mieszkania o większym metrażu a domem mocno się zaciera. Przykładowo dom na krakowskim Podgórzu czy Woli Justowskiej o powierzchni ok. 100 mkw. można wynająć nawet za mniej niż 3000 zł miesięcznie – https://allegro.pl/kategoria/malopolskie-krakow-117744. W efekcie może to być dobra alternatywa zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i studentów, którzy chcą mieć więcej przestrzeni dla siebie. Z tego rozwiązania skorzystać mogą też turyści przyjeżdżający do Krakowa, którzy poza zwiedzaniem zabytków, chcą mieć bazę wypadową do zwiedzania regionu.

W przeciwieństwie do lokalu mieszkalnego, zamieszkanie w domu oznacza dostęp do ogródka, w którym często wydzielona jest też strefa relaksu. Dodatkowo mieszkańcy domów są w mniejszym stopniu uzależnieni od sąsiadów – mają większą swobodę i komfort.

O czym należy pamiętać, wynajmując dom czy mieszkanie w Krakowie?

Poszukując domu lub mieszkania do wynajęcia w Krakowie, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – mowa tu o dobrze sporządzonej umowie, którą najemca podpisze z właścicielem nieruchomości. Na jakie zapisy znajdujące się w umowie najmu należy zwrócić szczególną uwagę? Niektórzy właściciele zamieszczają we wzorach umów, którymi dysponują, niekorzystne dla najemcy podpunkty. Przykładowe ustalenia mogą dotyczyć:

  • Długiego terminu wypowiedzenia umowy przez najemcę. Strony mają pełną dowolność w ustaleniu tego terminu, a zapis, który znajdzie się w umowie, powinien zostać uzgodniony wspólnie.
  • Braku sporządzenia protokołu stanu lokalu. Sporządzenie takiego dokumentu jest korzystne przede wszystkim dla najemcy. W przeciwnym razie musi się on liczyć z możliwością, że zostanie obciążony za szkody, których nie spowodował.
  • Wysokości opłat. W umowie należy precyzyjnie wskazać, ile i za co będzie płacić najemca. Jeżeli wysokość niektórych opłat będzie zmienna, podstawą powinien być rachunek, do którego najemca będzie miał wgląd.

Zarówno wynajem mieszkania, jak i domu w Krakowie ma swoje zalety i wady. Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest korzystniejsze – wybór powinien być podyktowany przede wszystkim oczekiwaniami i potrzebami potencjalnych najemców.