Jaki domek narzędziowy wybrać? Sprawdzamy domki plastikowe.

2021-02-22

Jaki domek narzędziowy wybrać? Sprawdzamy domki plastikowe.

Żeby ogród prezentował się atrakcyjnie, potrzebujemy wiele czasu, by zatroszczyć się o wszystkie uprawy. Niezbędne w tych pracach są różne akcesoria, które zawsze powinny być składowane w jednym miejscu. Nie tylko dlatego, żeby łatwo je znaleźć, gdy ich potrzebujemy, ale też w celu ochrony przed czynnikami atmosferycznymi i kradzieżą. Czy domki ogrodowe wykonane z plastiku nadają się do tego?


Narzędzia w ogrodzie dobrze zabezpieczone

W przydomowych ogrodach nie ma problemu, by znaleźć odpowiednie miejsce na narzędzia ogrodnicze i inne sprzęty, na przykład rowery. Mamy bowiem do dyspozycji garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze. Takich możliwości niestety nie ma w przypadku ogródków działkowych, na które praktycznie każdy może wejść. Nieprzypadkowo czasem grasują tam złodzieje, poszukując czegoś cennego. Jeśli nieodpowiednio zabezpieczymy różne akcesoria, to mogą paść łupem rabusia.

Zresztą, tak jak wspomnieliśmy, pozostawione na zewnątrz szybko zaczną niszczeć od negatywnych warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg, wiatr, czy palące słońce - to wszystko wpływa na ich gorszy stan. Wiele osób wybiera w tym wypadku domki plastikowe. Czy to dobra opcja? Co o tym sądzić?


Plastikowy domek narzędziowy z okienkiem fot. Ogrodosfera.pl

Domki z plastiku - czym się charakteryzują?

Domki narzędziowe z plastiku PCV są coraz częściej wybierane, ponieważ cechuje je ogromna uniwersalność. Są praktycznie bezobsługowe, nie musimy więc wykonywać zabiegów konserwacyjnych jak malowanie czy impregnowanie. Żeby zachowały swój wygląd, wystarczy po prostu raz na sezon umyć je z zabrudzeń. Są bardzo łatwe w montażu, który można nawet wykonać samodzielnie. Są też lekkie, więc bez problemu można je przenosić z miejsca na miejsce.

To nie wszystkie zalety, gdyż są też wodoodporne, odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Dostępne w szerokiej gamie kolorów oraz wzorów (na przykład imitujących naturalne drewno), które można obejrzeć na przykład na ogrodosfera.pl. Niestety, po pewnym czasie ich kolor może się odbarwiać i płowieć, lecz warto wiedzieć, że plastik lepszej jakości minimalizuje to ryzyko.


Stalowy domek narzędziowy fot. Ogrodosfera.pl

A może inny materiał?

Na pewno warto zainteresować się domkami plastikowymi, ale przed kupnem weźmy też pod uwagę konstrukcje wykonane z innych materiałów - metalu i drewna.

Te pierwsze są, podobnie jak modele z PCV, w pełni wodoodporne, łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. A poza tym bardzo solidne, zapewniając ochronę przed włamywaczami. Metalowe drzwi zdecydowanie ciężej sforsować niż plastikowe. Drewniane są najchętniej wybierane, co nie dziwi, bo ten naturalny materiał doskonale komponuje się z innymi ogrodowymi elementami. Mankamentem jest to, że wymagają one okresowej konserwacji - w przeciwnym razie szybko zaczną niszczeć.

Domki drewniane to działkowa klasyka. Plusem takich budowli jest to, ze można je pomalować, dzięki czemu łatwo dopasują się do naszej działki. Minusem jest jednak konieczność regularnej konserwacji drewna, bez której domek zacznie szybko niszczeć.


Drewniany domek narzędziowy fot. Ogrodosfera.pl

Na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj domku wybierzemy, powinniśmy ocenić najważniejsze parametry, żeby konstrukcja odpowiadała idealnie naszym potrzebom. Przede wszystkim oceńmy jego wielkość. Zastanówmy się, czy wszystko się w nim zmieści. Ważny jest też kształt dachu - do wyboru są jedno i dwuspadowe. Te drugie są wyższe, co zapewnia więcej miejsca. A poza tym rodzaj drzwi, podłoga, orynnowanie, wentylacja (szczególna istotna jeśli w domku nie ma uchylanych okien).

Jaki domek wybrać? Plastikowy, drewniany czy metalowy? Jak widać, każdy z nich ma swoje zalety, więc nie jest to łatwa decyzja. W każdym przypadku weźmy pod uwagę wymienione w ostatnim akapicie parametry, żeby mieć pewność, iż konstrukcja jest dopasowana idealnie do naszych potrzeb.Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Nasz konsultant może w każdej chwili Ci pomóc.

Dziękujemy za przesłanie wiadomości!

Wypełnij poprawnie wszystkie pola formularza!